fundacjatop.pl

Starcie z zanieczyszczeniem powietrza

Starcie z zanieczyszczeniem powietrza

21.11.2020, 15:59

Raptem parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu warto nabrać nieco refleksji dotyczących dużego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu w istocie o smogu, który z pewnością może okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę bardzo katastrofalny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemal każdego jednego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto nieprzerwanie objaśniać czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił także problem smogu. Jedną z dobrych opcji aby zabezpieczyć się przeciwko degradacji środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował dodatkowo, że połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez tę spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że kłopot ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia COVID najpierw pojawiła się w krajach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu niewątliwie należy też orientować się, co w praktyce jest najważniejszą przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych specyfikacji jest niesamowicie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij